Paříž, Oxford, Londýn

news img

Předčasný dárek za vysvědčení dostalo 41 žáků, kteří díky projektové aktivitě školy vycestovali se čtvrtinovým doplatkem do evropských velkoměst na poznávací zájezd.

Den první
Rozhled z dominanty Paříže -  "Eiffelovky" - dal zapomenout na noční nepohodlí s absencí maminčiny pohádky na dobrou noc. 324 metrů vysoká věž je nejnavštěvovanější placenou památku na světě. Každých sedm let je na ní naneseno 60 tun barvy - současně ji zdobí retro hnědá. Nejvíce turistů zavítá v Paříži ke katedrále Notre Dame. I když je nyní pro smrtelníky uzavřena, mobily žáků dokazovaly, že je teď i památkou nejfotografovanější. Zhlédli jsme také vchod do známého muzea v Louvru schovaný ve skleněném čtyřbokém jehlanu, který svými rozměry odpovídá Cheopsově pyramidě v Gize. Kontrast největšího muzea světa z 18. století a moderní doplněk i naše žáky rozděloval v názoru, zda je to důstojná dominanta či nevkus.
Den druhý
Přejezd Eurotunelem do Anglie následující den byl nevšedním zážitkem. Přesto, že v průběhu jízdy nic nevidíte, způsob najízdění autobudů do vykuchaných" obřích vagónů a pocit, že jedete 40 m pod hladinou Lamanšského průlivu, byly pro mnohé adrenalinovým zážitkem. Univerzitní město Oxford neproslavili slavní absolventi tak jako film o Harry Potterovi. Jídelna, kterou jsme navštívili, byla předlohou zfilmovaného románu o dobrodružství mladého čaroděje. Také mnoho scén odehrávajících se v Bradavické škole se ve skutečnosti natáčelo na Oxfordské univerzitě. Večerní čekání v Londýně na příjezd dočasných rodin připomínal hru "Člověče, vezmi si mě". Vyvolání jmen žáků od průvodkyně bylo jako hození šestky - potlesk ostatních vyprovázel šťastlivce k náhradním maminkám  - téměř výhradně sympatickým černošským hostitelkám. Všechny děti nám byly následující ráno vráceny - usměvavé, najezené a spokojené. 
Den třetí
Děšť v Londýně nás nepřekvapil. Že ale prohlídka metropole začne pohledem na střídání královniných stráží "The Queen's Life Guard", příjemným překvapením bylo. Buckinghamský palác je oficiální londýnské sídlo britského panovníka.  Královská standarta – vlajka vládnoucího panovníka - se třepetala na stožáru jako vzkaz turistům, že je respektovaná hlava státu přítomna. Královny Alžběty jsme se ale nedočkali - asi proto, že pršelo:). Poslední fotokoutek jsme si udělali před Tower Bridge - nejznámějším londýnským mostem. Bez varování stříkající fontánky během našeho focení naznačily, jak je Londýn dynamický a na anglické konzervaticní poměry stále se měnící. 

Cesta domů byla dlouhá, zvlášť když francouzští přepravci Eurotunelem stávkovali,  a kdo v noci v buse později usnul - vyhrál. Nevšední zážitky však stály za to.

-haš-

 

Fotogalerie

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

.

 .

 
Vloženo: 18. 06. 2019       Stránka: Novinky

Recitační soutěž 1. stupně

Do okresního kola recitační soutěže postupují Hana Košíková a Eliška Brodňanová

17. 02. 2020   Novinky   Více zde

Recitační soutěž 2. stupně

Výsledky školního kola

12. 02. 2020   Novinky   Více zde

Pozvánka

09. 02. 2020   Novinky   Více zde

Na Rališce jsme zažili všechno

Sníh na svahu i ze sněžných děl, vodu, déšť, bláto, nárazový vítr, který z technického sněhu tvořil bílou neprůhlednou oponu. Mlhu, štiplavý kouř jako důsledek boje lesníků s kůrovcem, a krátce i svah zalitý sluncem, kdy si člověk s přivřenýma očima říká, že tohle je ta správná zima. Všechno jsme prožili a přesto nikdo nelitoval - byl to přece pobytový "lyžák"- studnice zážitků a vzpomínek...

09. 02. 2020   Novinky   Více zde

Lyžařský kurz 5. ročníku

JE ODLOŽEN!

Vzhledem k současné situaci a nedostatečným zárukám,

04. 02. 2020   Novinky   Více zde

OFICIÁLNÍ NÁZEV:

Základní škola a mateřská škola Hranice, Struhlovsko,
příspěvková organizace 

Adresa:
Struhlovsko 1795,
753 01 Hranice,
IČ: 14618575
Kde nás najdete:
Loc: 49°33'8.38"N, 17°43'40.258"E

KONTAKTY:

Tel.: + 420 581 602 599
Fax: + 420 581 602 600
E-mail: stru(zavináč)stru(tečka)hranet(tečka)cz

Ředitel školy
Mgr. Radomír Macháň, tel.: 581 650 151

Další kontakty:
Školní jídelna při ZŠ tel.: 581 650 155
Mateřská škola tel.: 581 650 165

MAPA:

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM:

Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání
Ať s míčem, knihou nebo kružítkem - příležitost u nás dáme všem.

DOPLŇKOVÁ ČINNOST:

Pořádání odborných kurzů, školení
a jiných vzdělávacích akcí včetně lektorské činnosti

REALITNÍ ČINNOST:

Pronájem a půjčování věcí movitých
Hostinská činnost (stravování cizích strávníků)

loga-partneri
METEOSTANICE
PPUC
Výuka přírodních věd nově
Spolu a lépe
SFŽP ČR
Pokusné ověřování
ERASMUS+
OPVK

2001 - 2020 © Základní škola a mateřská škola Hranice, Struhlovsko, příspěvková organizace - All rights reserved      developed: CodeKey.cz    grafika: Wedipa