3. A

Místo, kde žijeme

V letošním školním roce vyjdeme z cílů a obsahu enviromentální výchovy. Budeme se zabývat místem, kde žijeme. Začneme v našem nejbližším okolí – domovem a probádáme se až k městu Hranice, k jeho historickému centru i zajímavostem z okolí. Známe všichni město a okolí, ve kterém žijeme?

Postupně se můžeme zabývat i místem, kde žijí naši drobní návštěvníci školní zahrady. Jak je na tom jejich životní prostředí, ve kterém žijí? Jak to vypadá pod povrchem? Kdo vše žije v hlíně? Jak pečujeme o vodu, ve které žijí různí živočichové?

 

Hranická propast

news img

ČERVEN

Místo, kde žiju - místo, které je na dosah a mnozí z nás tam nikdy nebyli :).

V rámci vycházky jsme se dostali i k Hranické propasti, kde mnozí z nás byli poprvé v životě.

Řekli jsme si, že je to nejhlubší zatopená propast světa !

Celková hloubka Propasti: 473,5 m
Hloubka dosažená potápěčem: 265 m (2015)

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto

 

Květen

news img

Kdo - kde žije?

Práce s ozoboty nás nepřestává bavit. Tentokrát jsme se zaměřili na tři méně známé živočichy a snažili jsme se, aby trefili do svých domovů.

Seznámili jsme se s larvou vážky, bruslařkou obecnou a stonožkou obecnou. Programování bylo tentokrát náročnější, protože jsme museli cesty naplánovat tak, ať všichni tři ozobotci dojedou najednou.

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto

 

NANEČISTO

news img
 

Fotogalerie

 

Den ZEMĚ – VODA

news img

Den ZEMĚ – VODA

Dnešní den jsme prožili netradičně. Celé dopoledne jsme si povídali o vodě. Hráli jsme si hry ve třídě i venku. Na pár chvil jsme se přesunuli i do Afriky, kde jsme se snažili zalít rostliny. Měli jsme jen jednu společnou studnu a snažili jsme se s vodou šetřit.

I když jsme se neučili podle rozvrhu, výuka to byla. Dozvěděli jsme se zajímavé a důležité informace.

Názorně jsme si ukázali, kolik vody je celkem na celém světě, kolik z toho je sladké vody a kolik pitné. Styděli jsme se, že pitnou vodou tak plýtváme. Snad si tento poznatek budeme pamatovat i v jiné dny a ne jen dnes..

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto

 

Březen

CZECH REPUBLIC, UNESCO

Česká republika, památky UNESCO

... a pěkně anglicky :)

https://youtu.be/XKB8gsJXmqw

 


Únor

Místo kde žijeme (půda, voda)

Po dlouhé zimě se nám probouzí příroda k životu. Broučci vylézají z úkrytů a na jezírku roztál led. Sluneční paprsky nás už dlouho přes okno zvou ven.  A proto jsme dnešní hodinu čtení strávili venku. Pracovali jsme s textem a měli jsme z něj zjistit informace, které se nám hodily do pracovního listu. Poznali jsme některé druhy brouků a dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí.

 

 

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto

 

Leden

news img

Ozobotem až domů

Pro práci s mapou města Hranic jsme využili malého robotka. Díky pokynům jsme jej nechali jít, kam jsme chtěli. Někteří žáci s ním od školy zamířili rovnou domů, jiní to vzali oklikou přes náměstí. Během cesty robot zvládl místy zrychlit a tancovat piruety.  Práce nás moc bavila.

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto

 

Prosinec

Poloha Hranic a jeho okolí.

Objevujeme okolí našich domovů všemi smysly. Krásně nám to jde v hodinách pracovních činností, kdy jsme se tentokrát vyřádili při kreslení polohy Hranic. Je prima, jak získané vědomosti z prvouky přenášíme dál. 

 

 

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto

 

Listopad

news img

Pověsti z okolí Hranic...

Helena Lisická

Kovář a ďábel,  Čertova studna

V hodině českého jazyka jsme si přečetli pověsti z našeho okolí. Okna byla zatažená a třídou se neslo tajemno a malý strach. Po přečtení na nás čekal kvíz, kde jsme zúročili naši bedlivou četbu a následně jsme pověst ilustrovali do sešitů.  Nejen, že jsme se dozvěděli tajemné příběhy, ještě jsme se navíc naučili, co je to pověst.V hodině českého jazyka jsme si přečetli pověsti z našeho okolí. Okna byla zatažená a třídou se neslo tajemno a malý strach. Po přečtení na nás čekal kvíz, kde jsme zúročili naši bedlivou četbu a následně jsme pověst ilustrovali do sešitů.  Nejen, že jsme se dozvěděli tajemné příběhy, ještě jsme se navíc naučili, co je to pověst.

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto

 

ŘÍJEN

news img

Město Hranice v barvách...

V tomto měsíci jsme si projekt udělali v pracovních činnostech. Uměleckým okem jsme se podívali kolem sebe a zakreslili jsme jednotlivé části našeho města, Hranic. Práce se nám velmi podařila a naše hotové práce dělají radost nejen nám, ale i kolemjdoucím.

 

Pověsti

V hodině čtení jsme se seznámili s pověstí o Svrčovském pánovi, který, podle pověsti, bydlel u Hranic.

Po přečtení na nás čekal kvíz. Až na jednu jedinou odpověď jsme odpověděli na všechny otázky správně. Hodinu jsme ukončili ilustrací do sešitu. Někteří z nás ztvárnili jeskyň i s kočárem, jiní ilustrovali zabitého zemana u lovu a některé dívky vyjádřili krásu zemanovy ženy.

 

 

 

Fotogalerie

 

Září - začínáme ...

DOMOV

Co je pro mě domov? Co vše jej tvoří? A jaké v něm mám místo?

Kde je mi hezky a kde se schovávám, když potřebuju být sám?

Do těchto otázek jsme se pustili hned na začátku školního roku. Naše nápady jsme zaznamenali a následně porovnali s textem v čítance, který se domova týkal.

 

 


Září

MĚSTO HRANICE - PROHLÍDKA HISTORICKÝM CENTREM

 

V městě Hranice většina z nás bydlí. Co vše ale o něm víme? Po dnešní exkurzi už mnoho.

Víme, kde stál městský Hrad a později zámek. Dokonce jedna věž je stále dochovaná. Ukázali jsme si místo, kde býval kostel, hřbitov a prošli si židovskou ulici.

Denně chodíme kolem míst, o kterých nevíme nic. Téměř zakopáváme o balvan před zámkem, někteří z nás na něj mnohokrát vylezli. Teď víme, že je to kámen, který kdysi sloužil jako pranýř = místo, kde byli trestáni nepoctiví občané. Stejně zajímavé bylo i objevení zazděné dělové koule a zhlédnutí bývalé Katovny. Místa, kde dříve bydlel kat a kde vykonával i mučení. Také víme, že v Hranicích měl kat zakázáno konat popravy.

Hned vedle Katovny byly lázně, ve kterých se dělaly léčivé koupele s plátky růží. Proto cestě, která od tohoto místa vede směrem k náměstí, se říkalo, díky libé vůni, růžová.

Vznik města Hranice je datováno do 12. století. Pravda, to si ještě neumíme úplně představit, ale víme, že je to hodně dávno. Je to tak dlouhá doba, že tehdy bylo naše město posledním městem před Polskem. Za Hranicemi už byly jen lesy, lesy, lesy. Proto dostalo naše město svůj název.  

 

Fotogalerie


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto


 foto

 

OFICIÁLNÍ NÁZEV:

Základní škola a mateřská škola Hranice, Struhlovsko,
příspěvková organizace 

Adresa:
Struhlovsko 1795,
753 01 Hranice,
IČ: 14618575
Kde nás najdete:
Loc: 49°33'8.38"N, 17°43'40.258"E

KONTAKTY:

Tel.: + 420 581 602 599
Fax: + 420 581 602 600
E-mail: stru(zavináč)stru(tečka)hranet(tečka)cz

Ředitel školy
Mgr. Radomír Macháň, tel.: 581 650 151

Další kontakty:
Školní jídelna při ZŠ tel.: 581 650 155
Mateřská škola tel.: 581 650 165

MAPA:

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM:

Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání
Ať s míčem, knihou nebo kružítkem - příležitost u nás dáme všem.

DOPLŇKOVÁ ČINNOST:

Pořádání odborných kurzů, školení
a jiných vzdělávacích akcí včetně lektorské činnosti

REALITNÍ ČINNOST:

Pronájem a půjčování věcí movitých
Hostinská činnost (stravování cizích strávníků)

loga-partneri
METEOSTANICE
PPUC
Výuka přírodních věd nově
Spolu a lépe
SFŽP ČR
Pokusné ověřování
ERASMUS+
OPVK

2001 - 2019 © Základní škola a mateřská škola Hranice, Struhlovsko, příspěvková organizace - All rights reserved      developed: CodeKey.cz    grafika: Wedipa